نقش وکیل در دعاوی بانکی

نقش وکیل بانکی در دعاوی و قراردادهای مرتبط با بانک چیست؟از تعداد بالای پرونده های حقوقی مرتبط با بانک در مراجع قضایی می‌توان نتیجه گرفت که اشخاصی که درگیر فعالیت‌های بانکی هستند از حقوق خود در این زمینه‌ها اطلاع چندانی ندارند.

با توجه به گستردگی موضوعات حقوقی مالی، لزوم تفسیر مواد قانونی و همینطور سخت‌فهم بودن این موارد برای اکثریت مردم، نیاز به وکیل بانکی بیش از پیش حس می‌شود.

وکیل بانکی، وکیل پایه یک دادگستری است که روی امورات قضایی و غیر قضایی مرتبط با بانک، که برای اشخاص حقیقی یا حقوقی پیش می‌آید، مسلط است و می‌تواند در مراجع قضایی به نحو مطلوبی از حقوق موکلانش در زمینه دعاوی بانکی دفاع کند. دعاوی بانکی، شامل دعاوی مطروحه توسط بانک علیه اشخاص حقیقی یا حقوقی و یا برعکس، دعاوی مطروحه توسط اشخاص حقیقی و حقوقی علیه بانک است. دعاوی نوع اول عموما شامل مطالبه وجه نقد یا طرح دعوای ایفای تعهدات هستند. در دعاوی نوع دوم، این بانک است که طرف دعوای اشخاص حقیقی یا حقوقی قرار می‌گیرد؛ در این دعاوی وکیل باید در محاکم قضایی حضور یابد و از طرف بانک پاسخگو باشد. مثلا در دعاوی مطالبه تسهیلات و ایفای تعهدات، فک رهن ملک اشخاص و ابطال اجراییه‌ بانکی.

وظایف وکیل امور بانکی در حل و فصل دعاوی مرتبط با بانک

دعاوی بانکی رایجی که در محاکم قضایی مطرح می‌شوند شامل دعوای مطالبه وجه نقد از بابت صدور چک و سفته و برات، خواسته الزام به انجام تعهدات از سوی بانک، طرح دعوی الزام به تنظیم سند رسمی ملک مورد وثیقه به نام بانک، طرح دعوی بانک علیه اشخاص در قالب دعوای ورود ثالث یا جلب ثالث و یا دعوای تقابل و دعاوی مربوط به ضمانت نامه‌ها یا اعتبارات اسنادی است.

وظیفه وکیل متخصص امور بانکی این است که در انواع دعاوی حقوقی که بانک علیه اشخاص حقیقی و حقوقی مطرح می‌کند، در محاکم قضایی و یا در مراجع انتظامی حضور یابد و از حقوق بانک دفاع کند. یا در انواع دعاوی که اشخاص حقیقی یا حقوقی، علیه بانک مطرح می‌کنند، در محاکم قضایی و دادسرا حاضر شود و طبق مقررات مربوطه، از حقوق موکل در برابر بانک دفاع کند.

وکیل بانکی علاوه بر موارد فوق، وظایفی مثل ارائه اطلاعات لازم، انجام امور حقوقی مرتبط به انواع مناقصه ها و مزایده ها و جمع‌آوری و استفاده از اطلاعات برای دفاع از سازمان یا شرکت مطبوع در محاکم قضایی را هم بر عهده دارد.

درباره ی amir

مطلب پیشنهادی

انواع ویزاهای آمریکا

در این مقاله در خصوص انواع ویزاهای آمریکا توضیحاتی ارائه می دهیم . چنانچه قصد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری با وکیل
تماس فوری با وکیل