آیا پس از طلاق می توان نفقه گرفت

آیا پس از طلاق می توان نفقه گرفت موضوع این مقاله می باشد. در صورتی که نیاز به یک وکیل نفقه  دارید می توانید با شماره ۰۹۰۲۱۵۱۷۲۷۱ تماس گرفته و مشاوره حقوقی تلفنی یا حضوری انجام دهید . به طور کلی انواع طلاق به طلاق خلع و رجعی تقسیم می شود که در هر یک شرایط به قدر متفاوت می باشد.به طور کلی به محض عقد ازدواج و برقراری زناشویی  زوجه به شرط تمکین مستحق نفقه می باشد .

تمکین به معنای اطاعت زن از شوهر در ادای وظایف زوجیت به حسن معاشرت و سکونت در منزل شوهر تعبیر شده است که باید از سوی زوجه پرداخت شود.مگر اینکه عذر موجه و قانونی و محکمه پسندی در این خصوص وجود داشته باشد

نفقه در طلاق رجعی

طلاق رجعی دارای عده می باشد و زن باید سه ماه و ده روز پس از ثبت طلاق عده نگاه دارد. در این مدت مرد باید به همسرش نفقه بپردازد .ماده ۱۱۰۹ قانون مدنی بیان می دارد :نفقه مطلقه رجعیه در زمان عده بر عهده شوهر است.مگر اینکه طلاق  در حالت نشوز واقع شده باشد . لیکن اگر عده از جهت فسخ نکاح و طلاق بائن باشد ، زن حق نفقه ندارد مگر در صورت حمل از شوهر خود که در اینصورت تا زمان وضع حمل نفقه خواهد داشت .

نفقه در طلاق بائن

در طلاق بائن نفقه ای به زن تعلق نمی گیرد و مرد از این جهت تکلیفی ندارد .تکلیف پرداخت نفقه زوجه  در عقد دائم ناشی از حکم قانونی است و ریشه قراردادی ندارد . به همین دلیل طرفین ضمن عقد نکاح یا بعد از آن حق اسقاط این تکلیف را ندارند .

نفقه در فسخ نکاح

در فسخ نکاه نیز نفقه ای برای زن متصور نیست . طبق ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی هرگاه زن بدون مانع مشروع از ادای وظایف زوجیت امتناع بورزد مستحق نفقه نخواهد بود مانند اینکه زوجه در منزلی که شوهر برای او تعیین کرده است زندگی نکند . البته اگر بودن با شوهر در یک منزل علی حده خوف ضرر مالی بدنی یا شرافتی برای زن داشته باشد  زن می تواند مسکن علی حده ای اختیار نماید و در صورت ثبوت ضرر مزبور  محکمه حکم به بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد

درباره ی amir

مطلب پیشنهادی

انواع ویزاهای آمریکا

در این مقاله در خصوص انواع ویزاهای آمریکا توضیحاتی ارائه می دهیم . چنانچه قصد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس فوری با وکیل
تماس فوری با وکیل