چك /چك چيست

سند تجاری (چک)

در این مقاله ، ما یکی از مهمترین و پرکاربردترین اسناد تجاری ، یعنی سند تجارت چک ، مشخصاتی که باید در چک نوشته شود و افراد درگیر در سند تجارت چک و انتقال آن را توضیح می دهیم. . موسسه حقوقی ملک پورز در این مقاله سعی دارد توضیحات کاملی در مورد سند تجارت چک ارائه دهد. همانطور که می دانید سند تجارت چک در طول سال توسط مردم رد و بدل می شود و بیشترین سند تجاری به جای پول است. به همین دلیل بهتر است شرایط و ضوابط سند تجارت چک را بدانید. (این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور است)

تشریفات سند کنترل چیست؟ چه کسی در انتقال چک نقش دارد؟ شرایط انتقال چک و شرایط صدور چک تجاری چیست؟

چک سندی برای تجارت است که در آن شخص به شخص دیگری دستور می دهد در تاریخ مقرر از محل زندگی خود به هر شخص مشارکت کننده یا شخص ثالث یا هر شخصی که مراجعه کرده است مبلغ تعیین شده را پرداخت کند.

افراد درگیر در صدور چک عبارتند از:

ناشر ، بانک ، دارنده (ظهرنویس اول) ، دارنده (ظهرنویس دوم) ، دارنده (ظهرنویس سوم) نهایی .. دارنده نهایی ، ضامن ها ، صدور ، ضمانت ، تأیید فقط با امضای خود چک انجام می شود اثر انگشت را می توان امضا دانست . چک طبق قانون تجارت یک سند دیداری است ، اما طبق قانون صدور چک می تواند سندی امیدوار کننده باشد. (این مقاله متعلق به موسسه حقوقی ملک پور است)

شرایط فرم را بررسی کنید
در صورت عدم تعیین ضمانت اجرایی و رعایت نشدن آنها ، چک به یک سند غیر تجاری عادی تبدیل می شود. شرایط رسمی کنترل عبارتند از:

امضای صادرکننده ، از جمله اطلاعات تماس دارنده حساب جاری ، مبلغ پرداختی ، تعیین مکان و تاریخ صدور آن ، تعیین شی به عنوان محل پرداخت ، تعیین تاریخ پرداخت ، تعیین مبلغ گیرنده

اگر امضای صادرکننده نباشد ، سند چک فاقد اعتبار است.

تشخیص عدم امکان به عنوان محل پرداخت به عهده بانک و غیربانک است.

تعیین تاریخ پرداخت چک می تواند در صورت درخواست انجام شود یا می تواند سررسید داشته باشد.

روش های صدور و انتقال چک ها

در قالب:

حامل: به صورت رسید ، قرارداد و ظهرنویسی ، خود ظهرنویسی می تواند حمل کننده ای باشد که در برابر شخص خاصی قرار دارد.

در مورد شخص یا حامل معینی که به صورت ناقل است ، به صورت ظهرنویسی ، قبض و قرارداد منتقل می شود و ظهرنویسی به دو صورت وقف و ناقل است.

از طرف شخص یا حامل خاص: که به شکل حامل است و به صورت قبض ، قرارداد و ظهرنویسی است که ظهرنویسی از دو طریق به نام شخص تعیین شده و دارنده آن صادر می شود.

به نام شخص معین یا هنگام تحویل: تأیید آن از دو طریق به نام شخص خاص و حامل انجام می شود.

به نام شخص خاصی: در عمل می تواند به نام حساب بانکی دارنده آن تأیید و صادر شود

شرح عملی در اسناد تجاری

در توضیحات عملی نکات بسیار مهمی از جمله موارد زیر وجود دارد:

آمار بدهی ناشر

اصل عدم استناد به اعتراض علیه واسطه

 

مسئولیت صادر کننده چک

 

با امضای چک ، شخص صادرکننده چک در واقع مسئول پرداخت مبلغ چک است.
در این حالت صادر کننده چک باید مبلغی معادل مبلغ مشخص شده در چک در تاریخ سررسید چک در حساب خود داشته باشد و در هیچ موردی نباید مبلغی کمتر از آن داشته باشد ، مبلغ باید کامل و برابر باشد. مبلغی که در چک نشان داده شده است.
دارنده چک ، بدون نیاز به ارائه دلیل دیگری ، به محض اینکه چک در دست او باشد ، مانند چک حامل ، به همان میزان از صادرکننده به عنوان طلبکار است. بنابراین افراد باید هنگام نوشتن چک دقت بیشتری داشته باشند تا دچار مشکل نشوند.

مسئولیت کیفری صادر کننده چک به شرح زیر است:

اگر وجه در زمان دریافت بسته در حساب شخص صادرکننده چک موجود نباشد و گواهی عدم پرداخت چک به شخص صادر کننده چک صادر شود ، پرداخت هزینه های حقوقی این افراد تضمین می شود

درباره amir

این مطالب را نیز ببینید!

وکیل مهاجرت به آمریکا+بهترین+متخصص+تضمینی

وکیل مهاجرت به آمریکا وکیل مهاجرت به آمریکا_کشور آمریکا به دلیل جایگاه اقتصادی که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.