صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / منع برده داري در حقوق

منع برده داري در حقوق

برده داري چيست

برخلاف گذشته ، امروزه چندین استاندارد و اسناد بین المللی و ملی بر لزوم منع بردگی و بندگی تأکید کرده اند که مهمترین آنها اعلامیه جهانی حقوق بشر ، حق کار و قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، هرکدام از آنها به نوعی برده داری و بندگی را در قوانین ملی و بین المللی محکوم کردند.
برای مشاوره در مورد منع بردگی و بندگی در قوانین ملی و بین المللی

برده داری حالتی است که در آن برخی از افراد فاقد آزادی و ابتکار عمل هستند و شخصیت واقعی آنها نفی می شود و بنابراین ، مانند سایر اشیا ، توسط دیگران تصرف و تصرف می شود. در عصر برده داری ، بردگان به اربابان خود تعلق داشتند و بدون دریافت مزد و دستمزد ، از طرف برده به کار سخت و طاقت فرسایی مشغول بودند و حقوق کار آنها رعایت نمی شد.
با این حال ، تحولات حاصل از پیشرفتهای بشری و مبارزاتی که از این طریق صورت گرفته است ، منجر به پذیرش منع بردگی و بندگی شده است. به همین دلیل ، در این مقاله قصد داریم موضوع منع بردگی و بندگی را مورد بررسی قرار دهیم و اسناد بین المللی و ملی موجود را در این زمینه مورد بررسی قرار دهیم.

منع بردگی و بندگی

مقیاس کمی و کیفی بردگی در یک دوره طولانی به حدی بود که علی رغم تناقض بین بردگی و اسارت با کرامت ذاتی و ارزش والای انسانها ، حتی در ادیان مختلف و از این رو در گذشته های دور نیز به ناچار پذیرفته شد. ، منع برده داری و بندگی اصولاً به رسمیت شناخته نمی شد.
در دین مبین اسلام ، كه بر كرامت ذاتی انسانها در قرآن كریم بنا نهاده شده از یك سو و با نگرش های سلطه طلبانه جوامع بشری از سوی دیگر ، بر آزادی و آزادی انسان ها تأكید و ارزش قائل شده است. علاوه بر این ، با تحولاتی که امروزه در جوامع مختلف بشری رخ داده ، اکنون برده داری و بندگی نامطلوب و رد شده تلقی می شود ، که با اسناد مختلف ، ملی و بین المللی ، و علاوه بر ممنوعیت کار اجباری ، ممنوعیت برده داری تأیید می شود. دری نیز شناخته شده است.
حتما بخوانید: منع کار اجباری

ممنوعیت بردگی و بندگی طبق قوانین بین المللی

 

اعلامیه وین در سال ۱۸۱۵ اولین پاسخ بین المللی یا جهانی به برده داری و بردگی غیرقانونی بود و آن را مغایر ارزش های جامعه بشری متمدن خواند. در همین راستا ، کنوانسیون دیگری به طور خاص به موضوع منع برده داری پرداخته است ، تحت عنوان کنوانسیون بین المللی جلوگیری از برده داری و تجارت برده ، مصوب ۲۵ سپتامبر ۱۹۲۶ ، که شرط می کند هر شرطی موجب ایجاد حق داشتن یک موجودیت می شود یک فرد مغایر با حقوق بشر تلقی می شود
یکی دیگر از اسناد مهم بین المللی منع برده داری ، اعلامیه جهانی حقوق بشر سازمان ملل متحد است که در سال ۱۹۴۸ تصویب شد ، و بیان می کند که هیچ انسانی نمی تواند به بردگی یا بردگی فروخته شود. در هر صورت ممنوع است.
بیشتر بخوانید: اعلامیه جهانی حقوق بشر

 

منع بردگی و بندگی در قوانین داخلی ایران

 

در بخشهای قبلی ، ما ابزارهای مختلف حقوق بین الملل حاکم بر منع بردگی و بندگی را بررسی کرده ایم. با این حال ، سیستم حقوقی ایران نیز به طور خاص اشاره کرده است که یکی از مهمترین قوانین منع بردگی و بندگی تنها ماده قانون منع خرید و فروش برده در ایران و آزادی بردگان است. با ورود به کشور ، در ۷ فوریه ۱۳۰۷ تصویب شد.
طبق این مقاله منحصر به فرد: «در سرزمین ایران ، هیچ کس برده شناخته نمی شود و هر برده ای به محض ورود به سرزمین ها یا آبهای ساحلی ایران آزاد خواهد شد. همه یک انسان را به نام یک برده یا رفتار مالکانه دیگر خریداری و فروخته اند. فردی که به یک تا سه سال زندان محکوم می شود در صورت مواجهه با انسان ، یا به عنوان واسطه در تجارت و حمل و نقل به یک تا سه سال زندان محکوم می شود و هر مقام دولتی موظف است فوراً قربانی قاچاق را از این کشور اخراج کند. یا رفتار بردگان. “و برای تعقیب مقصر ، به نزدیکترین پارک (دادگاه) اطلاع دهید.”
مطابق با قانون فوق الذکر ، قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران ، که حقوق و آزادی های اساسی شهروندان را بیان می کند

درباره amir

این مطالب را نیز ببینید!

وکیل مهاجرت به آمریکا+بهترین+متخصص+تضمینی

وکیل مهاجرت به آمریکا وکیل مهاجرت به آمریکا_کشور آمریکا به دلیل جایگاه اقتصادی که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.