شكواييه چيست

شكواييه چيست

یکی از مهمترین رویه هایی که به طور کلی برای طرح شکایت کیفری مورد استفاده قرار می گیرد ، تهیه شکایت یا فرم ادعایی است که افراد می توانند برای طرح شکایت و ارائه آن به مراجع قضایی مربوطه استفاده کنند.
برای مشاوره در مورد یک شکایت یا شکایت و نحوه رسیدگی به آن

فردی که از جرمی رنج می برد باید به منظور پیگرد قانونی جرم و جبران خسارت وارده به وی در صورت ارتکاب عمل مجرمانه و همچنین گزارش جرم به دادستان ، دادستان و بازپرس شکایت کیفری کند. . عنوان شکایت کیفری ساخته خواهد شد.
توضیح اینکه رسیدگی به جرمی در چارچوب دادرسی کیفری در جرایم نامشهود در صورت شکایت مقتول یا شاکی آغاز می شود ، اما در جرایم مشهود ، اگر ضابطان دادگستری نیز شاهد وقوع جرمی هستند ، فقط تحقیقات را آغاز کنید. و نیازی به شکایت از یک درخواست کننده خصوصی نیست.
بنابراین ، اولین قدم برای شکایت افراد به دادگاه ها و دادگاه ها ، دریافت فرم شکایت است. بنابراین ، در این مقاله ، بررسی خواهیم کرد که شکایت یا شکایت چیست و نحوه طرح شکایت یا شکایت چیست.

“شکایت در پرونده های کیفری مانند پیگرد قانونی در پرونده های قضایی است.”

شکایت چیست؟

همانطور که برای طرح دعوی باید یک دادخواست تکمیل شود ، برای تشکیل دادخواست کیفری نیز باید یک شکایت تکمیل شود. در واقع ، اولین قدم برای طرح شکایت کیفری مراجعه به مقامات کیفری و دریافت فرم شکایت است.
شکایت شکل خاصی است که دادگستری موظف است آن را تهیه کند تا افراد بتوانند شکایت کنند. شکایتی که شکایت نیز نامیده می شود ، کاغذ چاپی است که حاوی اطلاعاتی در مورد نام ، آدرس و موضوع شاکی است که باید توسط شاکی تکمیل شود.
بنابراین اقامه دعوی مانند دادخواست در دادخواست است. همانطور که برای طرح دعوی باید دادخواست تشکیل شود ، برای طرح دعوی کیفری نیز باید دادخواست تنظیم شود. البته یک تفاوت مهم در این زمینه وجود دارد و آن این است که یک دادخواست فقط در دادگاه قابل رسیدگی است؛ با این حال ، لازم نیست شکایت کیفری در فرم شکایت ثبت شود ، اما شکایت همچنین می تواند در یک ورق کاغذ معمولی ثبت شود.
حتما بخوانید: پرونده کیفری چیست؟

نحوه طرح شکایت

 

مطابق با ماده ۶۸ قانون آیین دادرسی کیفری ، شرایط رسمی شکایت و نحوه تنظیم آن مشخص شده است. طبق این ماده ، اگر قصد داریم شکایت خود را در فرم شکایت ثبت کنیم ، عناصر مورد نیاز برای طرح شکایت در فرم مشخص شده است که شاکی فقط به پر کردن این فرم نیاز دارد. اما اگر شکایت را به صورت منظم ثبت کنیم باید نکات زیر را در این شکایت ذکر کنیم:
الف) نام خانوادگی و نام خانوادگی ، نام پدر ، سن ، شغل ، سطح تحصیلات ، وضعیت تأهل ، تابعیت ، مذهب ، شماره شناسنامه ، شماره ملی ، آدرس دقیق و در صورت امکان آدرس پست الکترونیکی (پست الکترونیکی) ، تلفن ثابت و شماره تلفن همراه و کد پستی متقاضی ؛
ب) موضوع شکایت ، تاریخ و مکان جرم.
ج) خسارت وارده به شاکی و ادعای وی ؛
د) شواهد جنایت ، اسامی ، مشخصات تماس و آدرس شهود و مطلعان ، در صورت امکان ؛
ه) مشخصات و آدرس همسر یا مظنون ، در صورت امکان.
حتما بخوانید: نمونه فرم شکایت کیفری

برای اطلاعات بیشتر در مورد شکایت و نحوه تنظیم آن ، به کانال تلگرام Procedure و شواهد دادرسی مراجعه کنید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا همچنین آماده ارائه خدمات در زمینه مشاوره تلفنی حقوقی دینا هستند تا به سوالات شما درباره شکایت یا شکایت و نحوه تهیه آن پاسخ دهند.

سوالات متداول

۱- شکایت کیفری چیست؟
شکایت کیفری ابزاری است که می تواند برای شکایت از جرم و درخواست تعقیب و تحقیقات مورد استفاده قرار گیرد که در مقاله به تفصیل توضیح داده شده است.

۲- تفاوت بین شکایت و دادخواست چیست؟
از شکایت برای شکایت از جرایم استفاده می شود. اما این دعوی در پرونده های حقوقی قابل استفاده است که مقاله آن را می توانید بخوانید تا جزئیات آن ماده را ببینید.

۳- آیا ثبت شکایت جرم در فرم خاصی ضروری است؟
اگرچه می توان شکایت را در فرم های منظم تنظیم کرد ، اما هنوز یک فرم شکایت در دادسرا برای استفاده عمومی وجود دارد که در مقاله مورد بحث قرار گرفته است.

درباره amir

این مطالب را نیز ببینید!

وکیل مهاجرت به آمریکا+بهترین+متخصص+تضمینی

وکیل مهاجرت به آمریکا وکیل مهاجرت به آمریکا_کشور آمریکا به دلیل جایگاه اقتصادی که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.