صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / ربا چيست و چه مجازاتي دارد

ربا چيست و چه مجازاتي دارد

ربا

پوشیدن یعنی چه؟ دیدگاه اسلام در مورد ربا چیست؟ عنصر قانونی ربا چیست؟ آیا فوریت در تحقق جرم ربا تأثیر دارد؟ تصمیم در مورد سایش چیست؟ دادگاه چیست؟ کدام دادگاه با ربا برخورد می کند؟

* ربا يعني چه

ربا در لغت به معنای مازاد (مازاد ، افزایش) است و در اصطلاح فقه اسلامی گفته می شود که این یک اضافه اضافی است که در مبادله دو کالای مشابه ضروری یا مهم یا در قرارداد وام هر نوع کالا به آنها پیوند داده شده و به آنها پیوسته اند

* قانون اسلامی در مورد ربا چیست؟

ربا یکی از جرایمی است که فقط به شهروندان جامعه و بنیان دینی جامعه آسیب می رساند ، همچنین اقتصاد جامعه را از بین می برد. در واقع ، رباخواران انگل های جامعه بشری هستند و ربا یک فاجعه اقتصادی است که در آن اقتصاد برخی از شهروندان رونق می گیرد. اما نه رشد عادلانه و سودمندی که به نفع همه شهروندان است ، بلکه رشد غلط و ناعادلانه است که فقط تعداد اندکی از رباخواران را که با وام دادن و گرفتن سود مشخص و تضمین شده درگیر هستند ، تحت تأثیر قرار می دهد. هدف آن تأمین منافع و نیازهای واقعی مردم نیست ، بلکه هدف آن ایجاد عواملی است که بیشترین سود را به همراه دارد ، گرچه این امر بسیاری از شهروندان را محروم کرده و زندگی آنها را به نابودی و نابودی می کشاند. فساد ، اضطراب ، ناامنی و ترس. در زندگی شهروندان.
دین اسلام ربا را معادل بزرگترین گناهان می دانست و آن را به شدت محکوم نمی کرد. در آموزه های دینی ، از مسلمانان و دولتمردان خواسته شده است تا با این پدیده شوم مخالفت کرده و مبلغان آن را از بین ببرند ، زیرا در جامعه اسلامی اعتقاد به اثربخشی نظام ربا ، شرک و گرایش به الحاد را پسندیده است.

لحن خداوند در قرآن و همچنین اشارات ربا از بسیاری دیگر از گناهان سختگیرانه تر است زیرا فساد این گناهان از یک یا چند نفر فراتر نمی رود و آثار آزار دهنده آن فقط جنبه های خاصی از گناهان را در بر می گیرد. زندگی این فساد آشکار جامعه و اقدامات ظاهری افراد ، در مقابل ربا و سلطه ملحدین است که آثار بنیانگذاری دین را از بین می برد ، آثار آن را کاملاً نابود می کند و نظام زندگی را از بین می برد. . این طبیعت انسان را محجبه و قاعده طبیعت را زیر و رو می کند. (موسوی همدانی ، ۱۳۷۴ ، ج ۲ ، ص ۶۲۸)
همچنین در آیه ۳۹ سوره روم آمده است: “و ما رباً من ، ربا برای ربا در مال مردم است ، پس ما را به عشق خدا از خدا طلب نکنید ، و ما ربا من هستیم. ، شما ضعیف هستید. “آنچه ربا می دهید تا ثروت شما از مردم بالاتر رود. بدانید که این ثروت نزد خدا زیاد نمی شود. ظاهراً مسئله این است که “فلا یربوا عند الله” بدان معناست که خداوند این افزایش را قبول نمی کند و نزد خدا این افزایش رسمی نیست ، اما کسانی که زکات می دهند که فقط ثروت اصلی خود را خرج می کنند فکر می کنند ، ثروت خود را افزایش می دهند و خداوند آنها را در دنیا برکت داده و در آخرت به آنها پاداش می دهد. (مطهری ، ۱۳۸۸ ، ص ۲۶)
حتی وقتی صحبت از حرمت ربا در برابر اجماع و قاطعیت دانشجویی می شود ، می توان گفت حرمت آن به اتفاق آرا در برابر شیعه و سنی است و مورد قبول همه اختلافات بین مسلمانان و غیرمسلمانان است. (شفاعی ، ۱۳۴۸ ، ص ۱۰)
در همین راستا بیان شده است که ربا در تمام ادیان الهی ممنوع است و از این رو در اسلام این امر باید از وهله اول ممنوع تلقی شود و در عین حال تردیدی در مقدس بودن آن مطابق با قرآن ، سنت و اجماع دانشمندان ، تا آنجا که حتی حضرت امام خمینی (ره) قدسیت آن را تا حدی که نکات ضروری دین را نفی می کرد ، در نظر گرفتند. (موسوی خمینی ، ۱۳۷۴ ، ج ۱ ، ص ۵۳۶)

* عنصر قانونی سایش – انواع سایش:
اما قانونگذار در بند ۵۹۵ ربا را تعریف نکرده و فقط مثالهای آن را ذکر کرده است. با این حال ، بند ۱ ماده ۱ قانون اجرای اصل ۴۹ قانون اساسی (مصوب ۱۷/۰۵/۱۳۶۳) ربا و انواع آن را تعریف می کند:
سایش دو نوع است:
الف- ربا وام ، سودی است که وام گیرنده طبق شرایط یا طبق روال از وام گیرنده دریافت می کند.
“B ربا معامله است و مازادی است كه یكی از طرفین معامله علاوه بر طرف دیگر در ازای آن یا در ازای آن دریافت می كند ، مشروط بر اینكه گیرندگان یكسان ، مساوی یا متعادل و معمولاً یا شرعاً از یك نوع باشند. ”
با توجه به تعریف فوق و انواع آن ، به نظر می رسد ربا ، موضوع ماده ۵۹۵ قانون مجازات اسلامی ، یا ربا قرض یا ترانس

درباره amir

این مطالب را نیز ببینید!

وکیل مهاجرت به آمریکا+بهترین+متخصص+تضمینی

وکیل مهاجرت به آمریکا وکیل مهاجرت به آمریکا_کشور آمریکا به دلیل جایگاه اقتصادی که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.