صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / درخواست تعديل اقساط مهريه

درخواست تعديل اقساط مهريه

درخواست تعديل مهريه

زن و مرد می توانند تقاضای تعدیل جهیزیه کنند. هنگامی که مردی جهیزیه را به زن پرداخت می کند ، هر دو زن می توانند به دلیل نرخ تورم ، مبلغ پیش پرداخت را از دادگاه بخواهند. ممکن است از دادگاه بخواهد مقدار پرداختها را نسبت به قبل کاهش دهد.
برای مشاوره تنظیم جهیزیه
از آنجا که مطابق ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی ، زن پس از ازدواج به عنوان صاحب جهیزیه شناخته می شود و می تواند هر تصرفی در آن داشته باشد ، می تواند مهریه خود را در هر زمان از ازدواج پس از ازدواج دریافت کند. همچنین این حق قانونی وی است که اقدام کند. این در حالی است که طبق عرف ، بیشتر زنان در زمان جدایی از حق خود برای دریافت مهریه از شوهر خود استفاده می کنند و آن را از شوهر طلب می کنند.
درخواست جهیزیه مرد از لحظه ازدواج برای زن الزامات قانونی دارد. وی با دریافت مهریه از همسرش می تواند دادخواست ربا برای پرداخت مهریه به دادگاه بابت پیش پرداخت بدهد. .
در گذشته هیچ برنامه ای برای تنظیم جهیزیه وجود نداشت ، نه برای خود جهیزیه که با نرخ روز محاسبه می شود و نه برای اقساط پرداخت شده ، اما این روزها به دلیل تعیین نقطه در بازار فعلی نرخ ، یک برنامه تنظیم برای این نقطه در نظر گرفته شده است. گفته شده است که این برای برخی خبر خوب و برای برخی دیگر خبر بد است.
در این مقاله ضمن تعریف تعدیل مهریه ، به این سوال پاسخ خواهیم داد که درخواست تعدیل جهیزیه به چه معناست و چه شرایطی برای تعدیل جهیزیه ضروری است.

تعدیل مهریه چیست؟

 

تعدیل در لغت به معنای برقراری عدالت است ، تعدیل مهریه نیز به معنای برقراری عدالت در پرداخت مهریه است که این نوع تعدیل را می توان در دو جنبه مورد بحث قرار داد:
یک بحث تعدیل مبلغ کل مهریه است که طبق تبصره ماده ۱۰۸۲ مهریه با نرخ روز و متناسب با تغییر در شاخص قیمت سالانه در زمان پرداخت نسبت به آن محاسبه و پرداخت می شود. در سال قرارداد تعیین شده توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران. قانونگذار این نوع اصلاحات را به معنای عدالت و احقاق حقوق زنان در ماده ۱۰۸۲ گنجانیده است.
دومین موردی که می توان در بحث تعدیل جهیزیه به آن اشاره کرد این است که تقاضای پرداخت مهریه توسط مرد پذیرفته شده باشد ، در این صورت مرد موظف است مبلغی را پیش پرداخت کند و مبالغ ماهیانه را به زن برای پرداخت کل مهریه. در این حالت تقاضای تعدیل مهریه را هم مرد می تواند درخواست کند و هم دادگاهی که حکم پرداخت مهریه را زن صادر می کند.

حتما بخوانید: تبدیل نقطه

نحوه ثبت درخواست تعدیل مهريه

گفته شده است که برای ایجاد عدالت ، با توجه به اوضاع اقتصادی ایران و گرانی های فعلی ، به دلیل این که قیمت ها از روز به روز دیگر با پذیرش تقاضای مرد برای سایش و پرداخت جهیزیه ، به شدت در نوسان است. چند قسط ، مرد موظف است اقساط را تعمیر کند. مهریه را زن در دادگاه در تاریخ مشخصی پرداخت کنید. در غیر این صورت ، زن می تواند از دادگاه یک یا چند پرداخت معوق را بخواهد.
در بیشتر موارد پرداخت اقساط مهریه می تواند چندین سال به طول انجامد. در این حالت ، هم زن و هم مرد می توانند تغییراتی در شرایط زندگی خود تجربه کنند. با تنظیم مهریه باید گفت که تغییر در آینده زن و شوهر تأثیر مستقیمی در حکم خواهد داشت. از آنجا که ممکن است وضعیت مالی هر فرد در آینده تغییر کند ، ودیعه مهریه در دادگاه به وضعیت آینده زن و شوهر در نظر گرفته می شود ، از این رو شاید بدبختی امروز ، بسته به شرایط پیش آمده ، آینده بدهی. بودن.
به همین دلیل است که می گوییم شرایط آینده تأثیر مستقیمی در حکم خواهد داشت. تغییر وضعیت مرد در آینده را می توان مقدمه ای برای ثبت درخواست تعدیل جهیزیه توسط زن دانست. به طور کلی ، درخواست تعدیل جهیزیه دو جنبه دارد که جنبه منفی آن کاهش میزان مهریه و جنبه مثبت آن افزایش میزان مهریه است ، به عنوان مثال:
جنبه مثبت دادخواست تعدیل مهریه این است که زن و شوهر پس از صدور حکم اعدام ارث می برند یا حقوق ماهیانه آنها افزایش می یابد. بنابراین زن می تواند برای تغییر روش پرداخت مهریه به دادگاه مراجعه کند و با توجه به تغییر وضعیت مالی مرد دادخواست تعدیل مهریه را ارائه دهد.
دادگاه با در نظر گرفتن شرایط و در نظر گرفتن شرایط ، تصمیم جدید تعدیل مهریه را اتخاذ خواهد کرد که تأثیرات مثبتی در آن خواهد داشت

درباره amir

این مطالب را نیز ببینید!

وکیل مهاجرت به آمریکا+بهترین+متخصص+تضمینی

وکیل مهاجرت به آمریکا وکیل مهاجرت به آمریکا_کشور آمریکا به دلیل جایگاه اقتصادی که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.