صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / خسارت دادرسي چيست/خسارت دادرسي

خسارت دادرسي چيست/خسارت دادرسي

یکی از مباحث مهمی که در فقه اسلامی و از این رو در قوانین و مقررات پیش بینی شده است این است که اگر شخصی به دیگری آسیب وارد کند ، در هر صورت باید این آسیب را جبران کند. یکی از مصادیق آسیب رساندن به دیگران این است که ما حق شخصی را نقض کرده ایم و او مجبور است برای مطالبه حق خود و پرداخت هزینه ها اقدامات قانونی را انجام دهد. یا از شخصی شکایت کنید و آنها برای دفاع از خود در دادخواست هزینه هایی را متحمل می شوند. در این حالت ، خسارت باید جبران شود ، که توسط قانون آیین دادرسی مدنی پیش بینی شده است ، كه قابل ادعا نیز است. به همین دلیل ، در این مقاله ، به خسارات قضایی ، نمونه هایی از خسارات قضایی و مطالبه خسارت قضایی خواهیم پرداخت.

“هزینه هایی که شاکی یا خوانده باید برای طرح یا دفاع از یک دادخواست بپردازد و بدون آن دادرسی قابل رسیدگی نخواهد بود ، خسارت دادرسی نامیده می شود.”

خسارات دادرسی چیست؟

 

مطابق ماده ۵۱۵ قانون آیین دادرسی مدنی ، خواهان حق جبران خسارت ناشی از رسیدگی را به دلیل تقصیر متهم در اعمال حق یا امتناع از اعمال حق یا امتناع از آن ، دارد. ساختن و تسبیب را از خواننده بخواهید. خوانده همچنین می تواند خساراتی را که شاکی عمداً به وی وارد کرده است ، از شاکی مطالبه کند زیرا وی حق رسیدگی را ندارد.
در قانون تعریف صحیحی از خسارات قانونی وجود ندارد. اما خسارت دادرسی هزینه هایی است که شاکی یا خوانده باید برای طرح یا دفاع از یک دادخواست پرداخت کند و بدون پرداخت هزینه ، دادرسی امکان پذیر نخواهد بود.

نمونه هایی از خسارات دادرسی

 

در مورد پرونده های خسارت مورد اختلاف ، می توان به مواد قانون آیین دادرسی مدنی مراجعه کرد. مطابق ماده ۵۱۹ قانون آیین دادرسی مدنی ، خسارت شامل هزینه های دادرسی و حق الوکاله و سایر هزینه های مستقیم مربوط به دادرسی و ضروری برای اثبات پرونده یا دفاع است. مانند هزینه های کارشناسی و هزینه های تحقیقات محلی.
با توجه به اینکه شاکی برای ارجاع برخی از موارد فنی و تخصصی خود درخواست ارجاع به کارشناس را می دهد یا دادگاه ارجاع پرونده را به یک کارشناس درخواست می کند ، خواهان وظیفه پرداخت حق الزحمه کارشناسی را دارد و اینکه آیا آنها را در مدت زمانی پرداخت نمی کند هفته کارشناسان فراتر از دلایل او هستند.
هزینه جستجوی محلی و معاینه در محل نیز به عهده متقاضی است که عدم پرداخت وی منجر به حذف متقاضی از لیست دلایل موجه درخواست وی می شود.

در ماده ۵۰۲ ، هزینه های دادرسی شامل موارد زیر است:

“- هزینه فرم های ارائه شده به دادگاه ؛
“هزینه قرارها و تصمیمات دادگاه”.
و در بخش ۵۰۳ ، “هزینه دادرسی کتبی یا شفاهی ، شامل طرح اولیه و اعتراض به غایب و حکم متقابل و ورود شخص ثالث و احضار تجدید نظر و تجدید نظر شخص ثالث و شخص ثالث و دادرسی جدید و هزینه وکالت نامه و اسناد اجرایی این نوعی دعوا است که مطابق با قوانین قابل اجرا تعیین می شود.

 

مطالبه خسارت

 

مطابق قوانین و مقررات موجود ، مطالبه خسارت امکان پذیر است. مطابق ماده ۵۱۵ قانون آیین دادرسی مدنی ، شاکی یا خوانده حق طرح خسارت ناشی از دادرسی را هنگام طرح دعوی قانونی یا در جریان دادرسی دارد. در این حالت دادگاه پس از رسیدگی میزان خسارت را تعیین و محكوم علیه را موظف به پرداخت خسارت علاوه بر تصمیم در باره صلاحیت پرونده یا با تصمیم جداگانه می كند. برای اطلاعات بیشتر در مورد شکایات و چگونگی اینجا کلیک کنید.

درباره amir

این مطالب را نیز ببینید!

وکیل مهاجرت به آمریکا+بهترین+متخصص+تضمینی

وکیل مهاجرت به آمریکا وکیل مهاجرت به آمریکا_کشور آمریکا به دلیل جایگاه اقتصادی که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.