صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / ايراد عدم صلاحيت محلي يا نسبي

ايراد عدم صلاحيت محلي يا نسبي

ايراد عدم صلاحيت محلي چيست

گر دادگاه رسیدگی کننده پرونده صلاحیت محلی یا نسبی رسیدگی به آن را نداشته باشد ، متهم می تواند شکایت از عدم صلاحیت نسبی را مطرح کند و اگر دادگاه آن را موجه تشخیص دهد ، قرار موقت صادر می کند. اما اگر متهم خارج از مهلت مقرر اعتراض یا اعتراضی نكند ، دادگاه به رسیدگی به پرونده ادامه می دهد. لازم به ذکر است که مهلت تشکیل بی کفایتی نسبی تا پایان جلسه اول دادرسی است.
برای مشاوره در مورد بی کفایتی محلی یا نسبی

طبق قانون آیین دادرسی مدنی ، دادگاه باید صلاحیت رسیدگی به دادرسی را داشته باشد. این صلاحیت دادگاه شامل صلاحیت ذاتی و محلی است. به طور خلاصه ، صلاحیت محلی به معنای دادگاه عمومی شهر است که صلاحیت آن را خواهد داشت.
اگر متهم فکر کند که دادگاه صلاحیت محلی ندارد ، می تواند اعتراض محلی را به دادگاه مطرح کند ، در این صورت دادگاه می تواند دستور عدم صلاحیت محلی صادر کند و از ادامه پرونده خودداری کند. به همین منظور ، در ادامه این مقاله ، بی کفایتی نسبی و اعتراض بی کفایتی نسبی را بررسی خواهیم کرد.

ايراد عدم صلاحيت نسبي

طبق قانون آیین دادرسی مدنی ، اختلاف باید برای رسیدگی به پرونده در دادگاهی انجام شود که صلاحیت ذاتی و صلاحیت محلی آن را دارد. صلاحیت محلی یعنی کدام دادگاه شهر صلاحیت رسیدگی به پرونده را دارد.
طبق قانون آیین دادرسی مدنی ، اختلاف باید در اصل به دادگاهی که متهم در آن اقامت دارد ، ارائه شود. اما قوانین مربوط به صلاحیت نسبی مغایر با صلاحیت ذاتی قواعد خیرخواهانه از جمله حقوق طرفین دعوا است. این بدان معناست که اگر متهم به آن اعتراض نکند ، یا خارج از مهلت قانونی به آن اعتراض کند ، دادگاه در دادگاهی که صلاحیت محلی ندارد ادامه خواهد یافت.
بعلاوه ، حکم صادره توسط دادگاه در دیوان عالی کشور نقض نمی شود زیرا صلاحیت نسبی ندارد. البته اگر متهم در مهلت قانونی اعتراض خود را نسبت به عدم صلاحیت نسبی مطرح کند ، دادگاه موظف است آن را بپذیرد و طبق آن عمل کند. بنابراین ، عدم صلاحیت نسبی توسط متهم قابل اعتراض است.
حتما بخوانید: مشکل بی کفایتی ذاتی چیست؟

اعتراض نسبت به عدم صلاحيت محلي

 

یکی از ایراداتی که در بند آیین نامه ماده ۸۴ این قانون در قانون آیین دادرسی مدنی مطرح شده این است که “دادگاه صالح نیست”. بنابراین ، همانطور که در بخش قبل اشاره شد ، صلاحیت دادگاه دو نوع است. صلاحیت ذاتی و صلاحیت نسبی. با این حال ، با در نظر گرفتن صلاحیت عمومی دادگاههای عمومی دادگستری ، استثنا عدم صلاحیت نسبی فقط در مواردی قابل طرح است كه خوانده تشخیص دهد كه اختلاف در صلاحیت دادگاه عمومی شهر دیگری است.
بعنوان مثال ، برای طرح دعوی ، شاکی باید به دادگاهی محل اقامت خوانده (طرف مقابل) در آن منطقه برود و دادخواست را مطرح کند. حال اگر متهم بتواند در شهر محل اقامت خود اقدام قانونی کند ، متهم می تواند نسبت به عدم صلاحیت نسبی دادگاه اعتراض کرده و اعتراض به عدم صلاحیت محلی یا نسبی را مطرح کند.
بیشتر بیاموزید: رد صلاحیت چیست؟

مهلت برای طرح شکایت در مورد عدم صلاحیت نسبی

در بخش قبلی توضیح داده شد که اعتراض صلاحیت صلاحیت چیست و در چه مواردی متهم می تواند به عدم صلاحیت نسبی دادگاه اعتراض کند. اما نکته مهم در این زمینه مهلت و مهلت تشکیل بی کفایتی نسبی در دادگاه است.
برای پاسخ به این س ،ال ، ماده ۸۷ قانون آیین دادرسی مدنی مهم است که بر اساس آن باید با اعتراض به عدم صلاحیت محلی قبل از پایان جلسه اول رسیدگی شود. اگر دادگاه اعتراض نسبی نسبت به عدم صلاحیت را تشخیص دهد ، حکم عدم صلاحیت را صادر و موضوع را به دادگاه صالح ارجاع می کند. اگر مخالفتی با بی کفایتی نسبی نداشته باشد و خود را نسبتاً صالح بداند ، وارد ماهیت اختلاف می شود و به پرونده رسیدگی می کند.
بیشتر بخوانید: صلاحیت دادگاه ها
برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد بی کفایتی محلی یا نسبی ، در کانال تلگرامی Proceedings and Evidence مشترک شوید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا همچنین آماده هستند تا به سوالات شما در مورد بی کفایتی محلی یا نسبی در ارائه خدمات در زمینه مشاوره تلفنی حقوقی دینا پاسخ دهند.

سوالات متداول

۱٫ صلاحیت محلی دادگاه تدریس خصوصی چیست؟
شهر یا محلی که دادگاه صلاحیت رسیدگی به آن را دارد در صلاحیت محلی دادگاه در نظر گرفته می شود که در مقاله به تفصیل توضیح داده شده است.

۲- ایراد عدم صلاحیت نسبی یا محلی چیست؟
در صورت طرح دعوی علیه خوانده

درباره amir

این مطالب را نیز ببینید!

وکیل مهاجرت به آمریکا+بهترین+متخصص+تضمینی

وکیل مهاجرت به آمریکا وکیل مهاجرت به آمریکا_کشور آمریکا به دلیل جایگاه اقتصادی که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.