صفحه اصلی / دسته‌بندی نشده / چگونه مي توان جهيزيه را مسترد نمود

چگونه مي توان جهيزيه را مسترد نمود

استرداد جهيزيه

ر این مقاله ، قانون استرداد جهيزيه را بررسی خواهیم کرد.
برای مشاوره در مورد استرداد جهيزيه

تهیه وسایل خانه برای شروع زندگی مشترک به عهده شوهر است. اما به طور سنتی ، خانواده دختر معمولاً املاکی را به عنوان جهیزیه به دخترش می دهند؛ اما در واقع ، یک زن مجبور نیست که این کار را انجام دهد. به همین دلیل است که زن صاحب جهیزیه ای است که با شوهرش به خانه برد و هر زمان که بخواهد می تواند جهیزیه را پس دهد یا پس دهد. به همین دلیل ، در این مقاله قصد داریم این سوال را بررسی کنیم که قانون استرداد جهیزیه یا برداشت مواد چیست؟ بنابراین ، ما به قانون بازپرداخت مهریه ، روش های بازپرداخت مهریه و اقدامات قانونی برای بازیابی مهریه نگاه خواهیم کرد.

قانون استرداد جهيزيه

مطابق ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی ، تهیه وسایل معیشت بخشی از نفقه است که به عهده شوهر است. بنابراین ، اگر زن چیزهایی را با خود به خانه شوهر می برد ، همکاری است. بنابراین او هنوز صاحب اشیا mentioned مذکور است و می تواند هر نوع تصرفی در آن وجود داشته باشد و یا هر زمان که بخواهد می تواند جهیزیه را پس بگیرد یا جهیزیه را پس دهد. در قانون پیش بینی مهریه و نحوه عملکرد آن پیش بینی نشده است. اما از آنجا که زن صاحب جهیزیه خود است ، در هر زمان می تواند مهریه را پس دهد.

روش های استرداد جهيزيه

با در نظر گرفتن رویه دادگاه ها ، سه حالت خروج دستگاه می تواند معرفی شود. روش اول تهیه جهیزیه با داشتن لیست یا لیست مواد است. طبق معمول در زمان عروسی لیستی از وسایل و اجناس جهیزیه به همراه مشخصات و قیمت آنها توسط خانواده عروس تهیه و به امضای شاهدان و خانواده داماد می رسد. در صورت موجود بودن این لیست جهیزیه ، می توان درخواست استرداد مهریه را بر این اساس به دادگاه تقدیم کرد.
اما اگر لیست مهریه تهیه نشده یا از بین رفته باشد ، برای برگرداندن مهریه باید از شهادت شهود استناد کرد که البته پذیرش آن به نظر قاضی بستگی دارد. لازم به ذکر است استرداد جهیزیه با ارائه فاکتور خرید نیز امکان پذیر است. برای دیدن روش های بازپرداخت مهریه کلیک کنید.

اقدام حقوقی برای استرداد جهيزيه

در حال حاضر ، اقدامات قانونی برای بازیابی دستگاه مستلزم تقدیم دادخواست بازپرداخت مهریه به دادگاه است ، دادگاه خانواده ای که صلاحیت رسیدگی به ادعای استرداد دستگاه را دارد. بنابراین در درخواست بازپس گیری جهیزیه باید تقاضا و قیمت آن به دقت مشخص شود و همچنین می توان برای جلوگیری از هدر رفتن جهیزیه دستور دادگاه را صادر کرد. در آخر ، ضروری است که مدارک مهریه ، مانند لیست یا فاکتور خرید ، به دادخواست ضمیمه شود.
برای اطلاعات بیشتر در مورد قانون بازپرداخت مهریه به کانال تلگرام حقوق خانواده مراجعه کنید. کارشناسان مرکز مشاوره حقوقی دینا همچنین با ارائه خدمات در زمینه مشاوره تلفنی حقوقی دینا آماده ارائه خدمات شما در مورد قانون بازپرداخت مهریه هستند.

سوالات متداول

۱- آیا زن می تواند مهریه را پس دهد؟
طبق روال فعلی دادگاه ، جبران مهریه در بیشتر موارد امکان پذیر است.

۲- قانون استرداد جهیزیه چیست؟
برای بازیابی دستگاه ، زن باید دادخواست را به دادگاه ارائه دهد و مدارك لازم را به دادخواست خود ضمیمه كند.

۳- کجا باید اقدامات قانونی برای بازیابی دستگاه انجام شود؟
دادگاه خانواده مرجع صالح رسیدگی به درخواست استرداد مهریه است

درباره amir

این مطالب را نیز ببینید!

وکیل مهاجرت به آمریکا+بهترین+متخصص+تضمینی

وکیل مهاجرت به آمریکا وکیل مهاجرت به آمریکا_کشور آمریکا به دلیل جایگاه اقتصادی که در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.